Gra Ryzyko

Ryzyko jest to planszowa, komercyjna gra o charakterze strategicznym produkowana przez Parker Brothers (dziś jest częścią Hasbro). Gra Ryzyko została stworzona przez reżysera filmów Alberta Lamorisse’a, a jej pierwotna wersja wydana została we Francji w 1957 roku i nazywała się „La Conquête du Monde” (co tłumaczymy jako „Podbój świata”).

Ryzyko jest grą strategiczną przeznaczoną dla starszych osobników 🙂 , a może grać w nią może jednocześnie od dwóch do sześciu graczy. Plansza, po której toczona jest rozgrywka, jest polityczną mapą globu podzieloną na czterdzieści dwa państwa (terytoria), które zajmują wszystkie sześć kontynentów. Każdy zawodnik ma na początku gry armię w jednym z wybranych kolorów, którą musi zdobywać kolejne terytoria pozostałych zawodników, aby posiadać pod swoją kontrolą całą planszę lub, w innym wariancie tej gry, aby spełnić tajne zadanie, które otrzymuje na początku rozgrywki.

W grze mamy do dyspozycji trzy rodzaje wojska: piechotę, kawalerię i artylerię. Kawaleria posiada równowartość pięciu pionków piechoty, a artyleria jest równa dwóm kawaleriom. Pionki zostały wprowadzone, by móc łatwiej umieścić na planszy większą ilość wojska i prościej można było ją przeliczyć. W Ryzyku znajduje się sześć zestawów takich pionków. Oprócz wymienionych w pudełku z grą znajdują się trzy czerwone kości do gry (które służą do ataku) i dwie białe (służące do obrony).

Dodatkowo, w zestawie, znajdują się 42 karty które reprezentują każdy obszar na mapie oraz dwie dodatkowe karty, tak zwane jokery. Na każdej karcie z obrazkiem i podpisem danego terytorium odnajdziemy symbol jednego z trzech rodzajów wojska, zaś na kartach symbolizujących jokery znajdują się wszystkie trzy symbole bez narysowanego obszaru. Karty te mogą mogą być rozlosowane pomiędzy zawodnikami, jaki obszar do kogo ma należeć (zależy od rodzaju wylosowanej gry), a także mogą służyć jako nagroda za zajęcie obcego obszaru należącego do innego zawodnika, jednak tę nagrodę dostaje się maksymalnie jeden raz w trakcie trwania tury.

Karty są zbierane przez gracza i w razie potrzeby są wymieniane podczas dozbrajania swoich wojsk przed kolejną turą ruchu. Tak zwane sekwensy mają określoną wartość przy wymianie lub mogą się zmienić w zależności od ilości sekwensów wymienionych przez graczy. Do gry dołączono dodatkowo dwadzieścia osiem kart z rożnymi misjami, które mogą być wykorzystane w niektórych wariantach rozgrywki i w takim wypadku każdy z graczy musi wypełnić misję znaną tylko jemu samemu.

Przez wiele lat firmy Parker Brothers i Hasbro wydały wiele edycji i zasad gry. Najczęściej spotykane są trzy główne warianty gry: gra o zdominowanie świata – najczęściej stosowna przy małej ilości graczy, aby było ciekawiej można dodać np. trzecią armię neutralną, która jedynie może się bronić. Kolejny wariant prowadzenia gry jest to walka o podbicie stolic. Każdy zawodnik ma na jednym ze swoich krain stolicę, a wygrywa ten gracz, któremu uda się podbić stolice innych graczy. Jest też trzecia możliwość – gra, która wymaga wykonania sekretnego zadania.

Zachęcam do gry.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gry planszowe i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.