Magiczny Miecz

Magiczny Miecz to gra planszowa, która wydana była przez nieistniejące już wydawnictwo gier Sfera. Planszówka jest naszą rodzimą przeróbką angielskiej gry planszowej o nazwie Magia i Miecz, której wydawcą w naszym kraju była również ta sama firma. Z tego powodu, że pierwotny twórca i właściciel gry „Magia i Miecz” – angielska firma Games Workshop, nie była zainteresowana dalszym jej wydawaniem, a Sfera nie odnowiła licencji, Sfera około 1993 roku wydał polską wersję gry o nazwie Magiczny Miecz. Jej autorem jest Adrian Markowski. Grafikę do gry stworzyli: Piotr Kowalski i Piotr Łukaszewski.

Magiczny Miecz różnił się nieznacznie od Magii i Miecza paroma rzeczami: planszami, kartami używanymi w grze, postaciami do gry, grafiką oraz, co najistotniejsze, celem gry (celem gry jest zabicie Bestii, która swoją siedzibę ma w Zamku, a jedyną drogą do Zamku jest przejście kamiennego mostu), jednak sposób prowadzenia rozgrywki, budowa światów, zasady oraz ogólny „klimat” są bardzo podobne w obu grach. Z tego też powodu wiele osób uważa, że Magiczny Miecz jest plagiatem oryginalnej gry Magia i Miecz. Nie zmieniło to faktu, że pierwsze wydanie Magicznego Miecza cieszyło się ogromną popularnością, a gra została wydana nawet w języku rosyjskim. Kolejne wydanie gry Magiczny Miecz, które miało miejsce w 1998 roku, zawierające nową szatę graficzną i barwne karty, nie spotkało się z takim rozgłosem i było to niestety ostatnie oficjalne wydanie gier z serii Magicznego Miecza.

Postacie z nieoficjalnego dodatku do Magicznego Miecza

Cała gra składa się z kilku części:

  • Magiczny Miecz – jest to podstawowa plansza, po której poruszają się postacie
  • Labirynt Magów – wprowadza do gry nowe, alternatywne sposoby zakończenia rozgrywki
  • Gród – dodatek, przy pomocy którego postać ma możliwość zmienić w trakcie gry swoją postać
  • Jaskinia – najmniej popularny dodatek, dzięki któremu można zdobyć potężny przedmiot, pomagający w drodze przez kamienny most
  • Krypta Upiorów – dodatek, dzięki któremu, podobnie jak w Grodzie, możemy zmienić naszą postać
  • Magia – zawiera dodatkowe karty do gry.

Gra nadal cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony graczy. Za pośrednictwem internetu powstało bardzo dużo nieoficjalnych dodatków, które ubogacają całą serię i powodują, że gra jest jeszcze bardziej skomplikowana i ciekawa. Niestety, pierwotna wersja gry wprowadziła bardzo dużo niezrozumiałych zasad i często rozgrywka odbywa się przy zmienionych regułach, ustalonych przez grających.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gry planszowe i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.