Scrabble

Scrabble jest to grą podobna do krzyżówki wymyślona przez Alfreda Buttsa w 1931 roku. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych gier tego typu na całym świecie. Prawa autorskie do tej gry i jej nazwy jest w posiadaniu y Mattel oraz Hasbro (firma w USA i Kanadzie).
Naczelną organizacją zrzeszającą polskich zawodników jest Polska Federacja Scrabble, która organizuje zawody szczebla mistrzostw kraju od 1993 roku.

Scrable - gra planszowa

Gra przeznaczona jest dla dwóch do czterech osób. Zabawa na losowaniu kostek z literami (jednocześnie zawodnik posiada siedem takich płytek, które umieszczone są na stojaku w taki sposób, aby były niewidoczne dla innych osób) i kolejnym tworzeniu z nich wyrazów na planszy o wymiarach 15 na 15 pól. Słowa tworzone są w sposób który bardzo przypomina klasyczne krzyżówki. Pierwszy wyraz powinien przechodzić przez pole H8 (na środku planszy). Każde kolejne słowo musi korzystać co najmniej z jednej litery znajdującej się już na planszy, zatem kolejne wyrazy bądź się krzyżują z istniejącymi i już ułożonymi, bądź przedłużają je o kolejne frazy. Zawodnik, który nie chce ze względów taktycznych (lub nie umie stworzyć wyrazu) ułożyć z posiadanych liter poprawnego wyrazy, albo pasuje, albo wymienia litery na nowe. Utworzone słowa są odpowiednio punktowane, przy czym grę zakończy ta osoba, która łącznie zdobędzie największą liczbę punktów i wyprzedzi w ten sposób innych graczy.

Podczas gry w Scrabble liczbę punktów oblicza się za pomocą wszystkich ułożonych lub uzupełnionych w danej kolejce słów, poprzez zsumowanie wartości tworzących je wszystkich liter. Każdy znak ma określoną, stałą wartość wyrażoną w punktach, jednak wartość znaków ułożonych w bieżącej kolejce na wybranych polach specjalnych ulega pomnożeniu według instrukcji razy 2 lub razy 3 (inne kolory pól). Oprócz premii za wyłożenie liter na kolorowych polach istnieją również premie za słowa. Jeżeli w obecnym ruchu jedna z płytek jest ustawiona na takim polu, to ilość punktów otrzymywanych za przechodzący przez to pole wyraz (wyrazy) zostaje pomnożona razy 2 lub razy 3 (w zależności od koloru pola). Premie te stosuje się po dodaniu wartości użytych liter, a zatem już po uwzględnieniu wszystkich premii literowych. Dodatkowo, jest możliwe takie ułożenie drugiego słowa, w którym dodane przez zawodnika znaki znajdą się na kilku polach premii słownej – w taki sposób istnieje możliwość uzyskania łącznego mnożnika wartości słowa razy 4 , razy 9 , a czasami razy 27.

Gra w scrabble

Dodatkowo premie można otrzymać za wykorzystanie w bieżącym ruchu kompletu siedmiu liter. Za taki manewr otrzymuje się ekstra 50 punktów.

Gra w Scrabble wynaleziona została w 1931 przez, bezrobotnego tamtym okresie, architekta Alfreda Moshera Buttsa z Rhinebeck ze stanu Nowy Jork, który nazwał nową grę Criss-Cross. Ciekawostką jest, że wartość punktową poszczególnych znaków ustalił obliczając prawdopodobieństwo ich wystąpienia na okładce gazety New York Times. Od tamtego czasu wartości te nigdy nie zmieniły się (oczywiście nie bierzemy pod uwagę znaków występujących w innych językach).

Scrabble mają dość duży współczynnik losowości, który występuje w innych grach, np. w grach karcianych. Jest on jednym z elementów gry w Scrabble.

Niestety gra w Scrabble nie jest organizowana na szczeblu międzynarodowym, gdyż bariery językowe nie pozwoliłyby na zachowanie obiektywizmu. Możemy jednak cieszyć się, że język polski jest na tyle bogaty, że możliwości okładania wyrazów wydają się nieograniczone.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gry planszowe i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.