Szachy

Szachy to gra dla dwóch osób, jest to strategiczna gra planszowa rozgrywana na 64 polach szachownicy. Kwadratowa plansza składa się z 64 kwadratów ułożonych w siatce osiem na osiem. Jest to jedna z najbardziej znanych na świecie i najbardziej popularnych gier. W szachy gra miliony ludzi na całym świecie: w domu, w klubach, prowadzi rozgrywki w Internecie, korespondencyjnie za pomocą poczty e-mail, na żywo w turniejach.

Każdy gracz rozpoczyna grę z 16 berkami: jednym królem, jednanym hetmanem, dwoma wieżami, dwoma skoczkami, dwoma gońcami i ośmioma pionkami. Każda z sześciu figur porusza się inaczej.

Bierki wykorzystywane są do atakowania i zbijania bierek przeciwnika, a celem gry jest danie mata królowi przeciwnika, poprzez umieszczenie go w siatce matowej, tak aby nie mógł on uciec na bezpieczne pole. Oprócz mat, gra może zostać wygrana przez dobrowolną rezygnację (poddanie) przeciwnika, która zazwyczaj ma miejsce, gdy gracz straci dużo materiału lub nie można obronić się przed rychłym matem. Gra może również na kilka sposobów zakończyć się remisem, i w tedy żaden z graczy nie wygra.

Przebieg gry jest podzielona na trzy fazy: debiut, gra środkowa oraz końcówka.

Pierwszym oficjalnym szachowym mistrzem świata został Wilhelm Steinitz. Zdobył ten tytuł w 1886 roku. Obecny mistrz świata pochodzi z Indii i nazywa się Viswanathan Anand . Nie tylko mężczyźni grają w szachy! Analogicznie odbywają się mistrzostwa kobiet. Steinitz stworzył współczesne zasady gry w szachy.

Możliwość grania w internecie pozwoliła na stworzenie sieci serwerów, na których mogą konkurować ze sobą amatorzy oraz profesjonaliści. Szachy są uznawane za dyscyplinę sportową przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Ciałem nadrzędnym dla szachistów jest Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE).

Szachy, szachownica

Mecze szachowe rozgrywane są za pomocą bierek, które zostały ponad sto lat temu wymyślone i zaprojektowane przez angielskiego szachistę Stauntona. Szacuje się, że w ten sposób prowadzone jest 99% turniejów szachowych. Jeżeli ktoś nie wie jak wyglądają te bierki, to wystarczy spojrzeć na powyższy obrazek.

Zachęcam do zapoznania się z zasadami gry w szachy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szachy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.