Ruchy pionków szachowych

Ruchy pionków szachowych

Musisz wiedzieć, że w szachach występują dwa rodzaje bierek: pionki oraz figury. Jeżeli w tekście użyję słowa pionek to będę miał na myśli szachowego piechura, którego specyfikę poznasz w tym artykule. Figury to króle, hetmany, skoczki, gońce i wieże. Zaczynajmy.

Pionek to specyficzna bierka. Jako jedyna nie może się cofać! Figurki mają możliwość wykonywania ruchów w tył, pionki maszerują do przody ku chwale swojego króla! Po pewnym czasie docenisz rolę pionków w szachach.

Pionki poruszają się o jedno, lub dwa pola do przodu po linii prostej kiedy wychodzą ze swojego obozu (kiedy stoją jeszcze na drugiej linii – białe, lub ósmej – czarne). Potem mogą poruszać się jedynie po linii prostej o jedno pole.

Pionki poruszają się jedynie do przodu o jedno pole, ale tor ich bicia w szachach jest różny od toru ruchu. Pionki biją na ukos o jedno pole!

Bicie w grze w szachy polega na postawieniu naszej bierki na polu zajętym przez bierkę przeciwnika i zdjęcie bitej bierki z szachownicy. Bicie w szachach nie jest obowiązkowe.

Pionki szachowe

Czarne strzałki oznaczają możliwości ruchu pionków wychodzących ze swego obozu. Niebieska strzałka pokazuje możliwość pionka, który może jedynie iść do przodu o jedno pole, gdyż opuścił wcześniej swój obóz. Żółtym kolorem oznaczyłem możliwości pionków, które mogą bić pionki przeciwnika.

Gra w szachy pozwala nam na dokonywanie wielu wyborów. Zauważ – drogi Czytelniku – ile możliwości tkwiło w takiej uproszczonej pozycji.

W momencie kiedy pionek dojdzie do ostatniej linii (dla białych będzie to linia ósma, a dla czarnych pierwsza) może zostać wymieniony na dowolną figurę szachową – tego samego koloru – wyłączając jedynie króla. Taką sytuację nazywamy w szachach „promocją pionka”. Często o zwycięstwie w grze w szachy decyduje doprowadzenie w końcówce partii swego piona do linii przemiany.

Spójrz jeszcze na dwa poniższe diagramy. Ukazują one sytuację tak zwanego „bicia w przelocie”. Kiedy pionek przeciwnika wychodzi ze swojego obozu o dwa pola do przodu i przeskakuje przez pole atakowane przez naszego pionka to w następnym posunięciu możemy dokonać zbicia! Bicie w przelocie dotyczy wyłącznie pionków. Figury nie mają takiego przywileju.

Bicie w przelocie

Bicie w przelocie szachy

W ten sposób dobrnęliśmy do końca artykułu traktującego o ruchach szachowych pionków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szachy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.